poniedziałek, 16 stycznia 2012

DOMY ZE SŁOMY

Jaka słoma jest każdy wie. No może nie każdy zagłębia się w ten temat, ale w razie konieczności można sobie ją wygooglować. Słomę z pewnością można zaliczyć do materiałów ekologicznych. Można z niej zrobić ozdoby na choinkę, zabawki, niektórzy noszą ją w butach. I oczywiście można z niej robić domy. Tak, tak moi drodzy, domy. Połączenie słomy i gliny jest nie tylko ekologiczne ale także ekonomiczne i bardzo zdrowe, zwłaszcza polecane dla alergików. Kłóci się to ze zdrowym rozsądkiem, prawda? A jednak...

Słoma w połączeniu z gliną jest budulcem znanym od wieków. Dzisiejsze domy ze słomy są budowane różnymi technologiami. Jedną z nich jest ułożenie konstrukcji ścian z kostek słomy. Następnie finezyjnie nadajemy im pożądany kształt… piłą łańcuchową. Dopiero na tak ukształtowane ściany nakładamy warstwę „tynku”. Inną metodą jest wymieszanie słomy i gliny i przygotowanie z nich cegieł, z których po wyschnięciu układa się ściany. Można również kształtować ściany nakładając kolejne warstwy słomy wymieszanej z gliną i po podeschnięciu takiej ściany wyciąć z niej pożądany kształt.
Co sprytniejsi mogą się zabrać za taki dom sami. Można się też zapisać na warsztaty, gdzie poznamy tajniki słomianych domów. Technologia jest wyjątkowo tania, gdyż materiał można wydobyć z własnego ogródka (oczywiście pod warunkiem, że ogródek jest wystarczająco gliniasty), a kostki słomiane lub niesprasowaną słomę można kupić od sąsiada rolnika już nawet za 2pln od sztuki (na metr kwadratowy ściany potrzeba ok 4 kostek). 
Takie domy są wyjątkowo zdrowe. Ściany oddychają, świetnie nadają się dla osób z astmą czy alergią. Jednocześnie utrzymują ciepło, a więc oszczędzamy energię.
No tak, tylko kto z nas chciałby mieszkać w chatce na kurzej łapce? Bo przecież tak musi wyglądać dom z gliny. Owszem, może wyglądać tak:
Ale może też wyglądać tak:


Niestety druga opcja jest przykładem zza granicy. U nas widziałam jedynie domki „chatkopodobne”. Ale jest to ciekawy przykład na to, że ekologiczne wcale nie musi być synonimem zgrzebnego.

źródła zdjęć: www.biobudownictwo.org oraz www.villapalladio.nl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz