środa, 25 stycznia 2012

UPCYKLING CZYLI LEPSZE ŻYCIE ŚMIECI

Upcykling czyli tworzenie produktów wysokiej jakości z czegoś, co z wysoką jakością się nam z pewnością nie kojarzy czyli z odpadów, śmieci i zużytych rzeczy. Wydaje się to absurdalne i niemożliwe? A jednak.

Terracycle jest przykładem firmy zajmującej się upcyklingiem. Założył Tom Szaky, młody Amerykanin tuż po studiach. Zaczął od produkowania wysokiej jakości nawozu do roślin zwanego... Worm Poop (Kupa robaka), wytwarzanego przez dżdżownice. Obecnie w ich sklepach można znaleźć około 1500 produktów wytwarzanych ze śmieci. Ich sztandarowym produktem jest torba z opakowań po chipsach.
Tyle teorii. Praktyka jest zdecydowanie ciekawsza, gdyż ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Dla mnie w produktach z upcyklingu najważniejsze są trzy cechy. Pierwsza z nich to materiał. To muszą być rzeczy zrobione z czegoś, co normalnie trafiłoby do kontenera na śmieci. Po drugie – wykonanie. Może materiał nie jest szlachetny, ale produkty z upcyklingu powinny nadrabiać jakością wykonania. A po trzecie pomysł. I voila! Superprodukt gotowy! Poniżej subiektywne top 10 upcyklingu.
1. Jeden z produktów Terracycle - torba z opakowań po M&M'sach.
 2. Puszki po farbie jako półeczki na drobiazgi. Praktyczne, a przy okazji naprawdę ładne!
3. Żyrandol z opakowań po sokach. Tak, tak... wierzyć się nie chce ale to naprawdę są zwykłe kartony po sokach...

Małe zbliżenie dla zainteresowanych:
 4. Lampki naftowe ze zużytych żarówek. Nawet teściowa się nie obrazi kiedy dostanie taki prezent... no może do czasu kiedy powiemy jej, że to ze śmieci..
5. Wieszak na klucze z zapięcia pasów bezpieczeństwa - koniec nerwowego szukania kluczy przed wyjściem z domu!
6. A z czegoś takiego... (opakowanie cementu)
Można zrobić np. coś takiego:
Torba, po której nikt nie spodziewałby się cementowej proweniencji.

7. Dla informatyków... laptop ukryty w książce. I nowoczesnemu urządzeniu nadajemy niezwykły charakter. Do tego zgrzebne okulary i każda bibliotekarka wasza ;)

8. Motyle z płyt winylowych. Niezwykła dekoracja, której pochodzenie na pierwszy rzut oka wcale nie jest takie oczywiste.
9. Kto zgadnie z czego jest ta biżuteria? Dam Wam chwilę na zastanowienie. Odpowiedź na końcu artykułu.
10. Stare gazety to coś, co zawsze łatwo zdobyć, dodatkowo jest wiele możliwości ich wykorzystania. Poniżej misy. Intrygujący kształt i materiał.
I tak można w nieskończoność. Jedyne, co ogranicza nas w nadawaniu śmieciom nowego życia, to nasza kreatywność.

A ta biżuteria była z plastikowych butelek PET. Tak, tak moi drodzy, zwykła butelka po mineralnej potrafi mieć w sobie wiele uroku.
2 komentarze:

  1. Świetne! Najlepsze są chyba 8 (ach te motylki, muszę chyba wybrać się na strych rodziców i sobie takie zrobić:D)i 5 (taki sam wieszak ma stąd: http://4gift.pl/bezpieczny-wieszak-na-klucze.html ).

    OdpowiedzUsuń